Főoldal / Acélszerkezetek / Ipari acélszerkezetek / Egyedi megoldások

Mezőgazdasági és agrár csarnokok

Mezőgazdasági csarnok építésekor számos tényezőt figyelembe kell venni. Többek között az építtető igényeit, szakhatósági követelményeket, és az épület funkcióját. Ezek ismeretében lehet megtervezni a csarnokot. A jövőben ellátandó funkció adja a tervezés alapját, hiszen más-más követelményeket nyújtanak a különböző használati módok. Megkülönböztetünk géptárolót, terménytárolót, és állattartó épületet.


Terménytároló épületek

Ez a fajta csarnok ömlesztett, szemes termények horizontális (vízszintes síkú) tárolására alkalmas épület.

Szükséges méretét (szélesség, hosszúság, vállmagasság, gerincmagasság) meghatározza a tárolni kívánt termény mennyisége légköbméterben, illetve tonnában mérve. Nem elhanyagolható a ki- és betárolási technológia és a mozgatási igények figyelembe vétele sem. Példa képpen egy 30×60 méter alapterületű, 6 méter ereszmagasságú egyhajós épület belső légterülete kb. 12 000 m3, amely terményfajtától függően nagyjából 8 000 - 10 000 tonna tárolására alkalmas.

Az épület szerkezetét a tárolt mennyiséghez szükséges igazítani, figyelembe véve a tárolt termény oldalfalra gyakorolt nyomását. Emiatt az épület kerületén 4 méter magasságban vasbeton szögtámfal készül, amely célszerűen az acél keretoszlopokon belül helyezkedik el. Az épület burkolatként trapézlemez kerül felhelyezésre, amely antikondenzációs filccel van ellátva, ezzel meggátolva a pára kicsapódását és lecsepegését.


Géptároló

Mezőgazdasági munkagépek, szállítóeszközök, járművek fedett tárolásra alkalmas csarnokszerkezet, amire szinte minden agrár szektorban tevékenykedő vállalatnak szüksége van.

Az épület méreteit meghatározza a tárolt gépek mennyisége, mérete, és mozgáshoz szükséges helyigénye. Építhető nyitott oldalfallal, illetve zárt épületként is.

Szerkezetét tekintve az elsődleges tartószerkezet teherbírását a kívánt méretekhez szükséges igazítani. Nyitott oldalfallal épült csarnokoknál célszerű trapézlemez borítást alkalmazni, ellenkező esetben viszont használható szendvicspanel borítás is. Ezt meghatározza a tárolt gépek érzékenysége, igénye.


Állattartó épület

Az állattartó épületek kialakításánál a folytatott tevékenység, a szükséges technológia határozza meg az építészeti, illetve épületszerkezeti megoldásokat, lehetőségeket. A használt technológiákhoz hozzá tartozik többek között az etetés-itatás, takarmánytárolás, trágyakezelés, fűtés-szellőztetés stb... amelyek döntő módon határozzák meg az épülettel szemben támasztott igényeket.

Ezeknél az épületeknél az erősen korrozív közegek jelentős hatással vannak a megfelelő és helyes épületszerkezeti kialakításra és anyagválasztásra.