Főoldal / Acélszerkezetek / Ipari acélszerkezetek / Üzemek

Könnyűszerkezetes üzem-, és gyártócsarnokok

A termelési tevékenységet folytató vállalkozások számára fontos, hogy gyártó-, illetve üzemcsarnokuk pontosan kiszolgálják igényeiket. A különféle gyártási technológiák más-más követelményeket támasztanak, ezért fontos a rugalmas tervezésmód ebben az esetben. Ebből kifolyólag megoldhatóak különféle térelhatárolások irodák, raktárak és egyéb szociális helységek létesítésének okán.


Méretezések, épületszerkezeti követelmények

A megrendelő által alkalmazott technológia határozza meg a csarnok különféle paramétereit és méretezését. Így szabadon lehet meghatározni a:

Az alkalmazott technológia egyaránt meghatározza az épületszerkezeti követelményeket is:

Továbbá a funkcionalitás mellett nem elhanyagolható a vállalati brand és design megjelenítése a csarnok mind külső megjelenítésében, mind a belső kialakításában.


Üzemcsarnokok

Ebbe a kategóriába tartoznak a:

Optimális alapterülete kisebb, nagyjából 1000-2500 m2 között mozog, amely a képes a különböző tevékenységi folyamatokat megfelelően kiszolgálni.


Gyártócsarnokok

Gyártási környezetben az alapanyagok, illetve a késztermékek mozgatásának érdekében gyakran jelenik meg igény daru (híddaru, forgódaru, bakdaru) telepítésére az épületen belül.

Mivel ezek az eszközök terhelési befolyással vannak az épület tartószerkezetére, ezért már tervezéskor bele kell kalkulálni a az elsődleges tartószerkezet méretezésébe. Az anyagmozgatás miatt jellemzően szükség van nagy fesztávolságra (20-25 m), illetve belmagasságra (6-12 m).


Az épület tartószerkezete

Az elsődleges tartőszerkezeti rendszer az egymás után sorolt tartószerkezetből, és merevítésekből áll. A szerkezet teherbírása függ az épület fesztávolságától, magasságától, burkolatától, és egyéb tényezőktől, például közbenső szinttől. Az épület teljesen az építtető igényeihez van igazítva, legyen szó funkcióról, vagy esztétikáról. Az acél főtartó szerkezet felületkezelését a lehetőségek és az igények függvényében kell meghatározni, lehet többrétegű festett, esetleg tüziharoganyzott. Mindemellett minden műszaki kritériumnak is meg kell felelnie a csarnoknak.

A főtartószerkezetre kerül az úgynevezett másodlagos teherhordó szerkezet, melynek feladata a tető-, illetve falburkolat súlyát ráterhelni az elsődleges teherhordó szerkezetre. Mindezt a magas minőségű tüzihorganyzott C és Z profilú szelemenek teszik lehetővé.